Українська Суспільна Ініціатива

26 грудня 1974 року — в СРСР оголошено про видачу паспортів селянам

Старші люди згадують ті часи, коли навіть щоб поїхати на базар, доводилось випрошувати довідку у голови сільради.

26 грудня 1974 року — в СРСР оголошено про видачу паспортів селянам

Нині, коли паспорт в Україні можна отримати не те що з 16-річного віку, а й ID-картку – практично з народження, коли пересування і в своїй країні, і за кордоном – не проблема, багато хто з молоді дивується, що їхні бабусі-прабабусі й дідусі-прадідусі, які жили у селах, досить довго не лише не мали паспортів, а й взагалі не могли без дозволу покинути село.

Старші люди згадують ті часи, коли навіть щоб поїхати на базар, доводилось випрошувати довідку у голови сільради. Захоче – дасть, не захоче – ні на ринок, ні до міських родичів не поїдеш. У радянські часи безпаспортне становище селян, особливо колгоспників, до 1974 року інакше як закріпаченням назвати не можна було.

Паспорти в СРСР запровадили для контролю міграції, і, вочевидь, не в останню чергу аби «прив’язати» людей до їхнього місця проживання. Можливо, не останню роль у цьому процесі відіграли й селяни, які наприкінці 1920-х років почали масово тікати в міста від примусової колективізації.

26 грудня 1974 року — в СРСР оголошено про видачу паспортів селянам

Паспорти видавали тільки жителям міст, робітничих поселень, а також держслужбовцям та працівникам радгоспів. А на колгоспників, нова паспортна система не поширювалася. Їх із 16 років в обов’язковому порядку записували в колгосп, і вони не мали права виїхати далі ніж за райцентр без довідки від колгоспного керівництва.

І лише коли пост Генсека посів Леонід Брежнєв ,з часом постало питання про паспортизацію селян. Це ініціював уродженець Луганщини, перший заступник голови Радміну і майбутній міністр сільського господарства Дмитро Полянський. Його підтримав і очільник Міністерства внутрішніх справ МВС Микола Щолоков. Однак, вочевидь, це було продиктовано не турботою про селян, а тим, що Щолокову не вистачало даних для «більш успішного виявлення антисуспільних елементів».

Про автора:
Читайте інші публікації автора:
Верховна Рада в ніч з 30 на 31 березня 2020 року усе ж таки зняла мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення.
Через коронавірус закрили великий оптовий ринок в Херсонській області, влада просить не панікувати
В зв'язку з карантинними заходами в Україні все більше людей потребують соціальної підтримки з боку Держави.
Сполучені Штати призупинили внески до Світової організації охорони здоров'я (ВООЗ).
На облік в ДСЗ щодня стають до 7 тис. осіб, але пік безробіття буде після карантину. Про це заявив екс-голова Держслужби зайнятості
З 16 квітня посилять контроль на постах на всіх в'їздах в місто Київ в зв'язку з поширенням коронавируса.
Згідно з прогнозами МВФ, світову економіку в 2020 році спіткає найсильніша рецесія з часів Великої депресії.
Водночас уряд радить носити захисні маски чи респіратори скрізь на вулиці, аби випадково не опинитися в «громадському місці» і не порушити
14:30
RSS
Ще ніхто не коментував. Будьте першими!
Завантаження...